Aplikacje mobilne

Aplikacje mobilne to rozwiązania technologiczne pozwalające w szybki i prosty sposób realizować cele użytkowników oraz ułatwiające poruszanie się w świecie Internetu. Dzięki łatwości obsługi oraz kompleksowego wyposażenia w jednym miejscu są coraz bardziej popularne. Wpływa na to również fakt, że aplikacje można mieć zawsze przy sobie, ponieważ są dostępne jako narzędzia urządzeń przenośnych, m.in. smartfonów czy tabletów.

Tworzenie aplikacji mobilnych składa się z kilku etapów: od pomysłu i projektu, przez wdrożenie, aż po rozwijanie, aktualizowanie i rozszerzanie opcji produktu. Ważne jest również to, żeby aplikacja utrzymała się na rynku jak najdłużej.
Aktualnie aplikacje mobilne obsługują wiele różnych płaszczyzn i dziedzin, np. bankowość, kontrolują nasze zdrowie, diety, treningi, pełnia funkcję kalendarza, dostarczają nam rozrywki poprzez udostępnianie filmów, ebooków czy muzyki. Dodatkowo dzięki aplikacjom możemy mieć stale pod kontrolą swoje gospodarstwo domowe, dzięki zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania. Możemy zsynchronizować z aplikacjami monitoring, czujniki dymu, zamki w drzwiach czy bramach. Dzięki temu zwiększa się nasz komfort życia oraz poczucie bezpieczeństwa. Aplikacje pełnia również funkcję edukacyjną i informacyjną. Wiele z nich przekazuje informacje ze świata nauki czy polityki, inne pozwalają uczyć się języków czy innych dziedzin.

Bardzo dużą zaletą aplikacji mobilnych jest to, że wiele z nich może działać offline bez dostępu do Internetu. Większość aplikacji jest dostępna w systemowych sklepach z oprogramowaniem, wiele z nich jest tez zainstalowanych fabrycznie dla konkretnego oprogramowania telefonu.
Aplikacje mobilne wprowadziły do naszego życia wiele udogodnień. Dzięki nim zyskujemy dużo czasu, możemy zarejestrować się do lekarza, zrobić zakupy czy zamówić jedzenie z restauracji. Aplikacje kontrolują tez naszą aktywność fizyczną, pomagają w utrzymaniu zdrowia, pozwalają korzystać wygodnie z transportu publicznego poprzez sprzedaż biletów czy ułatwienie zamawiania taksówki w lepszej cenie niż przez telefon.
Korzystanie z aplikacji mobilnych zmniejsza też ryzyko w rożnych dziedzinach życia: pomagają nam dojechać do celu, ominąć korki uliczne czy sprawdzić jak będziemy wyglądać w zupełnie nowej fryzurze. Również czas użytkowania aplikacji zostaje skrócony do minimum, nie musimy otwiera i ładować przeglądarki oraz wpisywać adresów interesujących nas stron internetowych. Aplikacje pozwalają na personalizację kont, dzięki czemu użytkownik może korzystać z różnego rodzaju programów lojalnościowych.

Na rynku istnieją również aplikacje internetowe, które od mobilnych różnią się tym, że pracują na serwerze i ich możliwości są ograniczone do tych, jakie posiada przeglądarka. Działają wolniej niż aplikacje mobilne, a do korzystania z nich konieczne jest posiadanie łącza internetowego. Aplikacja webowa otwiera się w ten sam sposób co strona internetowa.
Aplikacje webowe posiadają bardzo rozbudowany interfejs, a ich działanie jest oparte na interakcji. Od stron internetowych odróżnia je przede wszystkim funkcjonalność, ponieważ w aplikacji możemy założyć swoje konto, logować się i samodzielnie działać w obszarze aplikacji, natomiast strona internetowa umożliwia nam jedynie przeglądanie.
Przykładami aplikacji webowych mogą być aplikacje bookingowe, platformy e-learningowe, e-zakupowe czy transakcyjne. Aplikacje internetowe gwarantują bezpieczeństwo danych, a wszelkie aktualizacje są po stronie serwisów, użytkownik nie musi samodzielnie ich wykonywać.
Aplikacje internetowe stosują m.in. technologie: Node.js, Django, PHP, Ruby on Rails, ASP.NET, AngularJS, Vue.js, React, CGI, JSP.